Ile waży paleta Euro?

sie 10, 2015

Ile waży certyfikowana Paleta Euro?

Paleta drewniana palecie drewnianej równa nie jest. Biorąc pod uwagę fakt, że na rynku dostępne są palety drewniane o różnych wymiarach, z łatwością można dojść do wniosku, że także ich waga będzie pod tym względem zróżnicowana. Tymczasem różnice w wadze występują nawet w przypadku palet o identycznych wymiarach, a rozbieżności te wahają się nawet o 10kg. Pojawia się wobec tego pytanie – ile waży paleta Euro?

Odważanie palet

Certyfikowane palety Euro to produkty wysokiej jakości, która gwarantuje wieloletnie eksploatowanie drewnianych podestów w transporcie i logistyce. Na rynku palet istnieje jednak wiele innych produktów, które „kopiują” standardowe wymiary europalet, jednak ich waga zdecydowanie różni się od tych oryginalnych.

Standardowa waga najpopularniejszej na rynku palety Euro o wymiarach 1000 x 800 x 144mm, to aż 40 kg. Jej wymiarowe odpowiedniki w postaci palet jednorazowych (lub przemysłowych) nie są tak ciężkie, a ich waga waha się w przedziale od 14 do 19kg. Skąd tak duża rozbieżność? Przede wszystkim istotna jej grubość zastosowanych w produkcji desek i odstępów między nimi. Paleta Euro posiada pięć, wzdłużnych desek blatu, o grubości od 22 do 25mm. W innych przypadkach często stosuje się lżejsze konstrukcje, zbudowane z nieco cieńszych desek, co doskonale odzwierciedla waga palety.

W przypadku tzw. „połówki EUR” (EUR6 lub EPAL6) prawidłowa waga palety wynosi ok. 12kg, jednak z powodzeniem można odnaleźć na rynku palety wzorowane na wymiarach palety Euro, których waga nie przekracza ok. 8-9kg. W stałym użyciu znajdują się także palety Euro o wymiarach 1200 x 1000 x 144mm (tzw. „angielki”, czyli EUR2 oraz EUR3, a także odpowiednio EPAL2 oraz EPAL3), których waga to ok. 17kg. Chociaż palety te są nieco większe niż standardowa paleta Euro, to ich waga jest nieco niższa przez wzgląd na stosowanie desek o grubości do 20mm.

Waga ma znaczenie

W zależności od tego, czy mamy do czynienia z certyfikowaną paletą Euro (lub EPAL), czy też zwykłą, jednorazową paletą drewnianą, możemy określić jej maksymalne obciążenie. Ta oryginalna, standardowa paleta Euro, tak powszechnie wykorzystywana przez branże TSL, została skonstruowana w taki sposób, by jej ładowność wynosiła ok. 2500 kg, a nawet 4000 kg. W przypadku innych palet drewnianych, maksymalne obciążenie może być ograniczone nawet do 500kg.

W Mobilnym Skupie koncentrujemy się jednak na wymiarach skupowanych palet, dlatego też przyjmujemy palety EUR, palety EPAL oraz palety drewniane jednorazowe, które odpowiadają standardowym wymiarom palety uniwersalnej o wymiarach 1000 x 800 x 144mm.

Teren działania

Nasze samochody zajmujące się skupem palet oraz ich dostawą obsługują większość miast województwa Śląskiego: Katowice, Mysłowice, Sosnowiec, Siemianowice Śląskie, Mysłowice, Będzin, Dąbrowa Górnicza, Jaworzno, Czeladź, Piekary Śląskie, Tarnowskie Góry, Bytom, Zabrze, Gliwice, Ruda Śląska, Chorzów, Świętochłowice, Mikołów, Tychy, Bieruń, Lędziny, Knurów, Siewierz, Zawiercie, Częstochowa.

Stale jeździmy również do małopolski obsługując przy tym: Kraków, Wadowice, Tarnów, Oświęcim, oraz Bukowno, Sławków i Olkusz.

Nasz transport pojawia się również regularnie w takich miastach Polski jak: Opole, Wrocław, Kielce, Jędrzejów.

Kontakt

Mobilnyskup.pl

ADRES: ul. Wiosny Ludów 91,
40-373 Katowice
E-MAIL: kontakt@mobilnyskup.pl
NIP: 954-261-59-26

11 + 4 =