Wymiary palety Euro

sie 6, 2015

Standardowe wymiary palety Euro

Historia palety drewnianej, tak powszechnie wykorzystywanej dziś w branży TSL, sięga XX wieku. Za sprawą szwedzkiego koncernu BT Industries, w 1950 roku powstała pierwsza paleta drewniana, zaprojektowana i wykonana w taki sposób, by pasowała do każdego typu wózka widłowego. Obecnie, najpopularniejsza na rynku paleta drewniana tzw. paleta Euro, dostępna jest w kilku modelach dostosowanych do różnego typu ładunków.

1200x800x144

Biorąc pod uwagę globalizację współczesnego rynku, racjonalnym rozwiązaniem okazała się standaryzacja palet, która określa jakie wymiary palety euro dopuszczalne są do przewozu ładunków w ruchu krajowym i międzynarodowym. W ten sposób możliwe jest efektywne eksploatowanie palet, a transport i rozładunek towarów przewożonych na nich, jest znacznie wygodniejszy i szybszy. Odpowiedni rozstaw płóz sprawia, że europaleta obsługiwana jest praktycznie przez każdy typ wózka widłowego, zarówno w Polsce, jak i w innych krajach europejskich.

Najpopularniejszy model palety drewnianej to ten, gdzie wymiary europalety wynoszą 1200mm długości, 800mm szerokości i 144mm wysokości. Jeszcze do niedawna, paleta o takich parametrach oznakowana była symbolem EUR, a jej produkcja oparta była na standardach UIC (Międzynarodowego Towarzystwa Kolejowego). Co więcej, jej producenci musieli posiadać licencję wydawaną przez EPAL (Europejską Organizację Paletową). Sytuacja nieco się zmieniła, gdy z dniem 1 sierpnia 2013 roku oficjalnie zakończyła się współpraca UIC i EPAL.

Początkowe utrudnienia wynikłe z utraty licencji (producenci dostarczający na rynek certyfikowane palety EUR utracili możliwość dalszej ich produkcji po 1 sierpnia 2013r.) na produkcję palet euro szybko udało się zażegnać. Obecnie na rynku dostępne są dwa podstawowe typy palet EUR oraz EPAL (dodatkowo użytkowane są tzw. palety jednorazowe), które dostępne są zarówno w standardowych wymiarach, jak i dodatkowych wariantach.

Wymiary palet euro oraz ich odpowiedniki w postaci palet EPAL:

  1. Odpowiednikiem standardowej palety EUR (lub EUR1) jest EPAL1 – w obu przypadkach dłuższy bok to 1200mm, krótszy 800mm, wysokość 144mm. Deski blatu ułożone wzdłużnie, od dołu trzy płozy wzdłuż palety;
  2. Paleta EUR2 (odpowiednik: EPAL2) – wymiary 1200 x 1000 x 144mm. Deski blatu ułożone poprzecznie, trzy płozy wzdłuż palety i dwie płozy na krótszych bokach;
  3. Paleta EUR3 (odpowiednik: EPAL3) – wymiary 1200 x 1000 x 144mm. Deski blatu ułożone wzdłużnie, trzy płozy wzdłuż palety;
  4. Paleta EUR6 (odpowiednik: EPAL6) – wymiary 800 x 600 x 144mm. Deski blatu ułożone poprzecznie, od dołu trzy płozy poprzeczne.

Dla wielu osób obowiązujące wymiary europalet nie są w pełni znane. Zwykle stosuje się określenie „paleta standardowej wielkości”, czyli wspomniane już 1000x800x144mm. I takie oto palety przyjmujemy w naszym Mobilnym Skupie, gdzie bez problemu rozpoznajemy typ palety (EUR, EPAL lub jednorazowa) i na tej podstawie realizujemy transakcje z naszymi Klientami.

Teren działania

Nasze samochody zajmujące się skupem palet oraz ich dostawą obsługują większość miast województwa Śląskiego: Katowice, Mysłowice, Sosnowiec, Siemianowice Śląskie, Mysłowice, Będzin, Dąbrowa Górnicza, Jaworzno, Czeladź, Piekary Śląskie, Tarnowskie Góry, Bytom, Zabrze, Gliwice, Ruda Śląska, Chorzów, Świętochłowice, Mikołów, Tychy, Bieruń, Lędziny, Knurów, Siewierz, Zawiercie, Częstochowa.

Stale jeździmy również do małopolski obsługując przy tym: Kraków, Wadowice, Tarnów, Oświęcim, oraz Bukowno, Sławków i Olkusz.

Nasz transport pojawia się również regularnie w takich miastach Polski jak: Opole, Wrocław, Kielce, Jędrzejów.

Kontakt

Mobilnyskup.pl

ADRES: ul. Wiosny Ludów 91,
40-373 Katowice
E-MAIL: kontakt@mobilnyskup.pl
NIP: 954-261-59-26

9 + 8 =